عارف اکبری

تابستون ۱۴۰۰ هم دیگه داره تموم میشه

گزارش ۶ ماهه گذشته کمی سخته، پر از آمدن ها و رفتن هاست، تلاش های بدون وقفه برای تکمیل پروژه ها. تصمیم های مختلف که درست یا اشتباه بودنشون چند سال دیگر مشخص می شود.

بهار 1400

تیم توسعه پیجاز از سال قبل مشغول توسعه استارتاپ تایه بود، که به بهار هم کشیده شد. اما تایه به اندازه کافی رشد کرده بود که از اون برای انجام پروژه های پیچاز استفاده کنیم.

پنل پریمیوم تایه

یک پروژه فروشگاهی از قبل سال 1400 و یکی هم در بهار 1400 با استفاده از تایه اجرا شد.

تیم توسعه پیچاز در سه ماهه قبل از سال جدید نیرو های خود را افزایش داده بود، در بهار متاسفانه یکی از نیرو ها به خدمت سربازی اعزام شد و بخشی از پروژه تایه نیمه کاره ماند.

از طرفی مجله خبری تحت حمایت پیچاز، به نام تکباران که در سال گذشته آغاز شده بود، از قبل از بهار تا پایان بهار بدلیل فشار های کاری بدون حمایت ماند، که متاسفانه باعث از دست رفتن 10 هزار کاربر شد. پس از آن تکباران دوباره آغاز به کار کرد و به مرور در حال رشد است. بهار نسخه پنل پریمیوم تایه تکمیل شد، اما برای شروع به کار باید پنل رایگان تکمیل می شد که به تابستان کشیده شد.

تابستان 1400

ابتدای تابستان زمان بازگشت یکی از اعضای اصلی پیچاز بود. تا اواسط تابستان کار بخش رایگان تایه به اتمام رسید و با کد معرف در اختیار تعداد محدودی کاربران قرار گرفت. اما هم چنان برای تبلیغات آماده نبود، بخش اساسی تایه که قرار بر تبلیغ آن بود یعنی ابزارهای مرتبط با فروش در اینستاگرام، مانند فاکتور ساز تایه هنوز کامل نبود.

با ورود کاربران محدود این فرصت را داشتیم تا تجربه آن ها را بررسی کنیم، مشکلات و کمبود ها را ببینیم. در نتیجه نسخه جدیدتر با در نظر گرفتن نظر کاربران ساخته شده است.

اواخر تابستان هم چنین یکی از اعضای پیچاز بدلیل ناکارآمدی همکاری جدا شد. که باعث ناراحتی اعضای شرکت است. اما اتلاف زمان به ضرر هر دو طرف بود.

اشتباهات

این تصمیم ها ممکن است در آینده دیگر اشتباه به نظر نیاید، اما در حال حاضر به دلیل کمبود هایی که در توان اجرایی داریم گرفته شدند.

  1. شروع مارکتینگ استارتاپ تایه بعد از تکمیل.
  2. جذب نیرو هایی که مشکل سربازی دارند
  3. رها کردن مجله تایه به مدت چند ماه
  4. گاهی عدم تمرکز

شروع مارکتینگ بعد از تکمیل

مارکتینگ بخش مهمی از هر کسب و کار است. به ویژه وقتی یک راهکار جدید ارائه می دهید، هر چقدر هم چیزی که می سازی یا ارائه می دهید دنیا را جای بهتری کند، اگر کسی آن را نبیند هیچ تاثیر مثبتی نخواهد داشت.
این قضیه جدیدی نیست، در استارتاپ های گذشته نیز تیم مارکتینگ بعد از تکمیل کار اضافه می شد و همیشه کمبود آن حس میشد. اما سعی کردیم این مشکل را در تایه رفع کنیم، بخش مارکتینگ از ابتدا در کار بود و تصمیمات با هماهنگی بخش مارکتینگ گرفته شده. اما باز هم تا پایان کار تیم توسعه و مشاهده کمبود های محتوا، تبلیغات و آشنایی مردم با محصول حرکت بسیار کند بود. اما با تغییرات در تیم و تمرکز مرکزیت تیم بر تمام جوانب کار، به زودی این مشکل رفع خواهد شد.

جذب نیروهای ناپایدار

البته این مشکل برای تمام اعضایی که هنوز سربازی نرفته اند نیست. بلکه بعضی نیرو هایی که به تیم اضافه شدند اما تعهد لازم به آینده تیم را نداشته اند. در پیچاز همیشه به کسانی که دنبال جای بهتری برای آینده هستند، خوش آمد می گوییم. در همین مدت دوستانی داشتیم که برای آینده خود و تیم، سربازی را به تعویق انداختند، کسانی که پیش از رفتن نیروی جایگزین خود را آماده کردند. اما متاسفانه در این بین افرادی هم وارد تیم شدند که بدون برنامه ریزی و نیمه کاره گذاشتن کار ها باعث سخت شدن شرایط برای بقیه اعضا شدند. اما این افراد مسئول این مشکلات نیستند، مدیریت تیم مسئول این مشکلات است. در آینده با رعایت منافع شرکت و جلوگیری از اتلاف زمان باید جلوی تکرار این مشکلات گرفته شود.

دست از تلاش کشیدن

این مسئله برای تکباران پیش آمد، با توجه عدم رشد کاربران در یک بازه چند ماهه در نهایت بدون هیچ تصمیم قبلی مدیریت این مجله را رها کردیم. البته مشکلات مختلف و تمرکز بر تایه دلایلی است که نمی توان از آن چشم پوشید.
اما بعد از مدتی و در بازه زمانی که تحت مدیریت نبود، چندین هزار کاربر جدید وارد وبسایت شدند که علاوه بر آورده مالی برای خود مجله، می توانست راه تبلیغات خوبی برای بقیه خدمات هم باشد.

عدم تمرکز

خیلی از مشکل های تیم تا امروز به دلیل کمبود منابع بود و هست. اما هیچ چیز باعث نمی شود تلاش خود را برای جبران این کمبود ها کنار بگذاریم. هدف ما این بود که ضمن تکمیل تایه، در فصل بهار تعداد زیادی پروژه با استفاده از خود تایه انجام دهیم، اما به دلیل فشار ها روی تیم، مشکلات قبلی و بی برنامه بودن. تنها یک پروژه را قبول کردیم و باقی پروژه ها را نادیده گرفتیم.

موفقیت ها

کی گفته همون چیزایی که توی اشتباهات هستند، نمیشه متضادشون توی موفقیت ها باشه.

  1. تکمیل تایه
  2. اضافه شدن دوستانی که از دل و جان برای کار و آینده مایه گذاشتن، کسایی که حتی وقتی خودشون نبودن. حواسشون به تیم بود.
  3. گرفتن این درس: یا چیزی رو شروع نکنیم یا تا انتهاش بریم.
  4. هر اتفاقی که افتاد ما از اهداف اصلیمون جدا نشدیم

تکمیل تایه

به هر سختی ای که بود تایه آماده شد، یک نسخه تستی وارد بازار محدود کردیم. هیچ مشکل مهمی نداشت. بهبود دادیم و الان آماده وارد شدن به بازار بزرگتر هستیم. واقعا همه اعضای تیم تلاش کردن که این کار درست انجام بشه، از طراحی و توسعه تا برنامه ریزی و مارکتینگ.

اضافه شدن به دوستان واقعی

کسایی که ایده نهایی رو دیدن و پای کار موندن. از دل و جان واقعا تلاش کردن. همیشه سختی هایی توی مسیر های تازه هست اما روزی که دور یک میز نشستیم و به کاری که کردیم افتخار میکنیم، و احتمالا برای ایده های بعدی برنامه می چینیم، همه اش برای بقیه مردم معنی پیدا میکنه.

یا چیزی رو شروع نکن یا تا انتهاش برو

این درس خیلی مهمی برای ما بود، با وجود تمام علاقه ای که به مجله تکباران داشتیم، اما بخاطر فشار مضاعفی که روی ما گذاشته بود کم آوردیم. این درس به ما یاد داد همیشه قرار نیست نتیجه کارت را همون لحظه ببینی. بعد از این درس دیگه با آرامش برای تکباران محتوا میگذاریم و اجازه میدیم که به مرور پیش بره.

ما روی اهداف اصلی متمرکزیم

هر چقدر هم مسیر ما پستی بلندی داشته و داره، اما در نهایت انتهای مسیرمون سر جاشه. با وجود تمام مشکلات و کمبود ها به سمت هدفمون حرکت میکنیم.

اعضای پیچاز بهار ۱۴۰۰

و در پایان از همه کسانی که در این سال ها پیچاز رو همراهی کردن متشکرم.

شرکت طراحی و توسعه پیچاز تابستان ۱۴۰۰

منابع: