عارف اکبری

Quibi: شکست یا تبلیغات

موضوع چیه؟

اخیرا خیلی درگیر کار بودم و وقت نشده خبری رو پیگیری کنم، در جریان استارتاپ های جدید هم نیستم. درمورد quibi هم یکی از دوستان تماس گرفت و توی حرفاش به عنوان مثال استفاده کرد.

Quibi: Quick bites. Big stories.

هدف این استارتاپ توی تگ لاینش مشخصه، تکه ویدئو های کوتاه اما با کیفیت بالا در اختیار کاربراش میزاره. سال ۲۰۱۸ تو لس‌انجلس در کشور دوست و همسایه شروع به فعالیت کرد و راحت ۲ بیلیون دلار تونست از سرمایه گزار ها جمع آوری کنه، سازنده اش Jeffrey Katzenberg که اگر انیمیشن های والت دیزنی رو تماشا میکنید، بصورت غیر مستقیم طرفدار ایشون هم هستید. و مدیرش هم Meg Whitman که هم تو والت دیزنی هم دریم وورک بوده، با کلی شرکت درست حسابی دیگه.

واقعا وضشعون خوبه. چه مالی، چه تیم اجرایی. چه محتوا. حتما یک سر بزنید.

مشکل کجاست؟

خب من ایرانیم، و هر اتفاقی میافته احساس میکنم یک توطئه است. تبلیغات منفی خودش یک روش تبلیغاتیه، چون معمولا سریعتر هم جواب میده خیلی بیشتر داره استفاده میشه. مثلا همین اینفلوئنسر های شبکه های اجتماعی رو در نظر بگیرید که برای معروف شدن اول کاری میکنن که آبروی خودشون رو ببرن. بعدا هم یک مدت زیاد فعالیت نمیکنن تا مردم یادشون بره، و ناگهان هیچکس یادش نیست چرا اون فرد معروفه. اما چون معروفه، خب حرفش به حساب میاد.

البته اینکار این شرکت در این حد غیر حرفه‌ای نیست و فقط حس کنجکاوی رو تحریک میکنه که بریم و ببینیم چه چیزی ساختن. و یکی مثل من که تا همین چند لحظه پیش هیچی راجع بهشون نشنیده بود، وسط این همه مشغله بیاد این متن رو بنویسه. پس کارشون رو درست انجام دادن.

اشتباه میکنم؟

اگر فکر میکنید اشتباه میکنم، منتظر باشید چند مدت دیگه روی گوشی همه ما quibi نصب خواهد بود.

اگر واقعا استارتاپ رو متوقف کنن چی!

در اون صورت به سرنوشت همون استارتاپ هایی می‌پیوندن که با کلی سرمایه، توسط آدمایی که درسشون رو پس داده بودن، اما مهمترین اصل یک استارتاپ رو رعایت نکردن مبتلا میشن. توی استارتاپ خیلی چیزا موثرن، لیست زیر چیزاییه که الان به فکر من میرسه:

  1. تیم
  2. زمان
  3. بودجه
  4. ایده
    و خیلی چیزای کوچیک و بزرگ اما مهمترین چیز، زمان مناسبه. برای همینه که خیلی از شرکت های بزرگ یکدفعه میان با سرمایه زیاد و توی مدت کوتاهی ورشکست میشن میرن. اما یک جمع کوچکی با سرمایه کمتر فقط به دلیل اینکه تا زمانی که استارتاپشون به نتیجه برسه طاقت میارن موفق میشن.
منابع: