سعید صالحی

بهترین زبان های برنامه نویسی 2020 برای یادگیری (رتبه پنجم ---> C)

در حال حاضر حدود 600 زبان برنامه نویسی وجود دارد. تقاضا و محبوبیت هر کدام از آنها هر ساله در حال نوسان است. همچنین زبان های برنامه نویسی جدید با ویژگی های جذابی عرضه میشوند.

در حال حاضر، کدام زبان برنامه نویسی را باید آموخت؟ یادگرفتن یک زبان جدید همیشه یک سرمایه گذاری برای زمان و قدرت ذهنی شماست. اگر در حال حاضر برنامه نویس هستید و به چند زبان آن مسلط هستید، میتوانید زبان های مدرن دیگری بیاموزید.

اما گر در حال شروع حرفه ی برنامه نویسی در سال میلادی 2020 یا آموختن اولین یا دومین زبان آن هستید، هوشمندانه است که به دنبال بهترین آنها بروید و در مسیر درستی قراربگیرید. در این مجموعه پست ها لیستی از برترین زبان های برنامه نویسی را بر اساس معیارهای زیر تهیه کرده ایم:

 • هم اکنون جزو زبان های اصلی و تثبیت شده در صنعت توسعه نرم افزار باشد.
 • برترین رتبه ها را در وبسایت های مشهور برنامه نویسی داشته باشد.
 • محبوبیت آن در حال افزایش یا پایدار باشد و یا کاهش چشمگیری نداشته باشد.
 • دارای مجموعه ی بزرگی از کتابخانه ها(libraries)، چارچوب ها(frameworks)، ابزارهای پشتیبانی(tooling support) باشد و جامعه ی بزرگی را شامل شود.
 • در بازار کار با حقوق بالایی پذیرفته شود.

همچین موارد دیگری از جمله زمینه ی تاریخی، ویژگی های اصلی و کاربردهای اساسی هر کدام را به اختصار شرح میدهیم.

5. C

C

در طول دهه ی 1960 و 1970 هر چرخه از CPU و هر بایت از حافظه بسیار گران بود. Dennis Ritchie، مهندس آزمایشگاه Bell، یک زبان برنامه نویسی رویه ای و همه منظوره که مستقیماً به زبان ماشین کامپایل میشد را بین سال های 1969 تا 1973 توسعه داد. برنامه نویسی C دسترسی سطح پایین به حافظه و کنترل کامل و اساسی روی سخت افزار را ارائه میدهد.

با گذشت سال ها، C تبدیل به یکی از پراستفاده ترین زبان های برنامه نویسی شد. به علاوه باید بگوییم که C مؤثرترین زبان برنامه نویسی در تاریخ بوده و این تأثیر را روی اکثر زبان های برنامه نویسی شناخته شده دیگر نهاده است.

اگرچه C اغلب بخاطر پیچیدگی، برنامه نویسی ناامن و عدم وجود ویژگی های مختلف مورد انتقاد گرفته است. همچنین C وابسته به پلتفرم است؛ یعنی کد آن قابل حمل نمیباشد. ولی اگر میخواهید بیشترین استفاده از سخت افزار را داشته باشید، C/C++ یا Rust تنها گزینه های شما هستند.

3 ویژگی اصلی:

 • از زمانی که C دسترسی سطح پایین به حافظه را در اختیار قرار داد و به دستورالعمل های ماشین کامپایل شد، یکی از سریعترین و قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی شد.

 • C کنترل کامل و اساسی روی سخت افزار را ایجاد میکند. به علاوه میتواند روی هر پلتفرمی اجرا شود و از هر نوع سخت افزاری بهره ببرد. فرقی نمیکند که GPU, TPU, کانتینر, فضای ابری، دستگاه های موبایل یا میکروکنترلر باشد.

 • C یکی از زبان های برنامه نویسی مرجع است؛ یعنی کامپایلرهای بسیاری دیگر از زبان های برنامه نویسی مانند Ruby, PHP, Python در زبان C نوشته شده اند.

محبوبیت:

C قدیمی ترین زبان برنامه نویسی این لیست است و 47 سال در صنعت نرم افزار حضور داشته. همچین C بیشتر از هر زبان برنامه نویسی دیگری در تاریخ دارای محبوبیت بوده و این موضوع حکمرانی اش را نشان میدهد. بر اساس سایت رتبه بندی TIOBE:

C-tiobe

بنابر نتایج همین سایت، C در سال 2019، با پیشرفتی بزرگ، دومین زبان برنامه نویسی محبوب است:

C-second

C-history

بر اساس تعداد پروژه های ایجاد شده در گیت هاب، سایت Octoverse این زبان را در رتبه نهم محبوب ترین ها قرار داده است:

C-octav

در نظر سنجی سایت StackOverflow نیز در جای دوازدهم قرار دارد (هشتمین زبان برنامه نویسی):

C-stack

گوگل ترندینگ هم علاقه ی نسبتاً پایداری را از سوی کاربران در طول پنج سال گذشته نشان میدهد:

C-trend

بازار کار:

در بازار کار آمریکا، بر اساس رتبه بندی سایت Indeed، زبان C با 28 هزار جایگاه شغلی در ژانویه ی 2020 در رتبه ششم پر تقاضا ترین زبان ها و با حوق سالیانه 104 هزار دلار همراه با جاوا در رده ی ششم بیشترین حقوق پرداختی در بین زبان های برنامه نویسی قرار دارد:

C-indeed

نظرسنجی سایت StackOverflow همچنین نشان میدهد که برنامه نویسان زبان C حق الزحمه معمولی دریافت میکنند. اما آن را با تجربه بیشتر و مدت طولانی تری نسبت به زبان های دیگر از قبیل جاوا و پایتون به دست می آورند:

C-salary

کاربرد های اساسی:

 • برنامه نویسی سیستم

 • توسعه ی بازی

 • سیستم های IoT و Real-Time

 • یادگیری ماشین، یادگیری عمیق

 • سیستم های Embedded

منابع: