سعید صالحی

بهترین زبان های برنامه نویسی 2020 برای یادگیری (رتبه چهارم ---> #C)

در حال حاضر حدود 600 زبان برنامه نویسی وجود دارد. تقاضا و محبوبیت هر کدام از آنها هر ساله در حال نوسان است. همچنین زبان های برنامه نویسی جدید با ویژگی های جذابی عرضه میشوند.

در حال حاضر، کدام زبان برنامه نویسی را باید آموخت؟ یادگرفتن یک زبان جدید همیشه یک سرمایه گذاری برای زمان و قدرت ذهنی شماست. اگر در حال حاضر برنامه نویس هستید و به چند زبان آن مسلط هستید، میتوانید زبان های مدرن دیگری بیاموزید.

اما گر در حال شروع حرفه ی برنامه نویسی در سال میلادی 2020 یا آموختن اولین یا دومین زبان آن هستید، هوشمندانه است که به دنبال بهترین آنها بروید و در مسیر درستی قراربگیرید. در این مجموعه پست ها لیستی از برترین زبان های برنامه نویسی را بر اساس معیارهای زیر تهیه کرده ایم:

 • هم اکنون جزو زبان های اصلی و تثبیت شده در صنعت توسعه نرم افزار باشد.
 • برترین رتبه ها را در وبسایت های مشهور برنامه نویسی داشته باشد.
 • محبوبیت آن در حال افزایش یا پایدار باشد و یا کاهش چشمگیری نداشته باشد.
 • دارای مجموعه ی بزرگی از کتابخانه ها(libraries)، چارچوب ها(frameworks)، ابزارهای پشتیبانی(tooling support) باشد و جامعه ی بزرگی را شامل شود.
 • در بازار کار با حقوق بالایی پذیرفته شود.

همچین موارد دیگری از جمله زمینه ی تاریخی، ویژگی های اصلی و کاربردهای اساسی هر کدام را به اختصار شرح میدهیم.

4. #C

c#

در سال 2000، غول فناوری، مایکروسافت، تصمیم گرفت یک زبان برنامه نویسی شیء گرا بر پایه ی C و به عنوان بخشی از ابتکار NET. ایجاد کند؛ که قابل مدیریت باشد (مانند جاوا بر روی یک ماشین مجازی اجرا شود). طراح زبان کهنه کار، Anders Hejlsberg، #C را به عنوان جزئی از پلتفرم "نوآوری زبان مشترک (CLI)" طراحی کرد؛ جایی که خیلی دیگر از (به طور عمده زبان های متعلق به مایکروسافت) به یک فرمت میانی کامپایل میشوند که در نهایت و در Runtime روی "CLR (زمان اجرای زبان مشترک)" اجرا میشوند.

در روزهای نخستین، #C به عنوان یک تقلید از جاوا مورد انتقاد قرار گرفت. اما با گذشت زمان هر دو زبان خاص و متفاوت شدند. همچنین ، مجوز تأیید کامپایلر / زمان اجرای #C هنوز به طور واضح مشخص نیست. اگرچه مایکروسافت در حال حاضر حق ثبت اختراعات خود را تحت پروژه Open Specification مایکروسافت اجرا نمی کند ، اما ممکن است در آینده تغییر کند.

امروزه #C یک زبان چند الگویی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرد. نه تنها روی پلتفرم ویندوز، بلکه همچنین روی پلتفرم iOS/Android (به لطف Xamarin) و لینوکس.

3 ویژگی اصلی:

 • Anders Hejlsberg تلاش فوق العاده ای کرد تا #C را از زیر سایه ی جاوا بیرون بکشد و به آن هویت ببخشد. از لحاظ تجربه ی برنامه نویسی، #C جلوتر از جاوا قرار گرفته است.

 • با پشتیبانی مایکروسافت و حضور پررنگ در صنعت در طی 20 سال، #C دارای کتابخانه ها و فریم ورک های کاربردی بسیاری است. ASP.NET برای برنامه نویسی وب استفاده میشود؛ خصوصاً بر روی ویندوز.

 • همانند جاوا، #C نیز مسقل از بستر نرم افزاری است (به لطف CLR) و بر روی ویندوز، لینوکس و دستگاه های موبایل اجرا میشود.

محبوبیت:

سایت معتبر TIOBE این زبان را در ژانویه ی 2020 با پیشرفتی زیاد در رتبه ی پنجم قرار داده است:

c#-tiobe

همچنین Octoverse، بر اساس تعداد پروژه های ایجاد شده در سایت گیت هاب، آن را در جای پنجم محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دیده است:

c#-octav

بر اساس نظر سنجی سایت StackOverflow نیز، #C در رده ی چهارم محبوب ترین زبان های برنامه نویسی و هفتم محبوب ترین تکنولوژی ها قرار دارد:

c#-stack

جالب است که بدانید بنا بر نظرسنجی سایت StackOverflow، زبان #C دهمین زبان دوست داشتنی در بین برنامه نویسان است (بالاتر از جاوا):

c#-love

همانطور که Google trends به طور واضح نشان میدهد، #C وضعیت جالبی را در 5 سال گذشته نداشته است:

c#-trend

بازار کار:

در بازار کار آمریکا، بر اساس رتبه بندی سایت Indeed، زبان #C با 32 هزار جایگاه شغلی در ژانویه ی 2020 در رتبه پنجم پر تقاضا ترین زبان ها و با حوق سالیانه 96 هزار دلار در رده ی هشتم بیشترین حقوق پرداختی در بین زبان های برنامه نویسی قرار دارد:

c#-job

سایت StackOverflow، از نظر متوسط حقوق دریافتی برنامه نویسان، #C را بالاتر از جاوا (البته با داشتن تجربه بیشتر نسبت به جاوا) جای داده است:

c#-high

کاربرد های اساسی:

 • برنامه نویسی سمت سرور

 • برنامه نویسی اپلیکیشن

 • برنامه نویسی وب

 • برنامه نویسی بازی

 • نرم افزار برای پلتفرم ویندوز

منابع: