سعید صالحی

بهترین زبان های برنامه نویسی 2020 برای یادگیری (رتبه دهم ---> Ruby)

در حال حاضر حدود 600 زبان برنامه نویسی وجود دارد. تقاضا و محبوبیت هر کدام از آنها هر ساله در حال نوسان است. همچنین زبان های برنامه نویسی جدید با ویژگی های جذابی عرضه میشوند.

در حال حاضر، کدام زبان برنامه نویسی را باید آموخت؟ یادگرفتن یک زبان جدید همیشه یک سرمایه گذاری برای زمان و قدرت ذهنی شماست. اگر در حال حاضر برنامه نویس هستید و به چند زبان آن مسلط هستید، میتوانید زبان های مدرن دیگری بیاموزید.

اما گر در حال شروع حرفه ی برنامه نویسی در سال میلادی 2020 یا آموختن اولین یا دومین زبان آن هستید، هوشمندانه است که به دنبال بهترین آنها بروید و در مسیر درستی قراربگیرید. در این مجموعه پست ها لیستی از برترین زبان های برنامه نویسی را بر اساس معیارهای زیر تهیه کرده ایم:

  • هم اکنون جزو زبان های اصلی و تثبیت شده در صنعت توسعه نرم افزار باشد.
  • برترین رتبه ها را در وبسایت های مشهور برنامه نویسی داشته باشد.
  • محبوبیت آن در حال افزایش یا پایدار باشد و یا کاهش چشمگیری نداشته باشد.
  • دارای مجموعه ی بزرگی از کتابخانه ها(libraries)، چارچوب ها(frameworks)، ابزارهای پشتیبانی(tooling support) باشد و جامعه ی بزرگی را شامل شود.
  • در بازار کار با حقوق بالایی پذیرفته شود.

همچین موارد دیگری از جمله زمینه ی تاریخی، ویژگی های اصلی و کاربردهای اساسی هر کدام را به اختصار شرح میدهیم.

10. Ruby

ruby

Ruby سومین زبان برنامه نویسی در این لیست است که توسط یک توسعه دهنده به تنهایی و در دهه ی 1990 ایجاد شده است. دانشمند کامپیوتر ژاپنی، Yukihiro Matsumoto، در سال 1995، Ruby را به عنوان یک "زبان شیء گرای اسکریپتی" توسعه داد.

Ruby بعدها به یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده، تایپ داینامیک، سطح بالا، چند الگویی و چند منظوره تکامل یافت. Ruby روی C اجرا شده و جمع آوری زباله را ارائه میدهد.

همانند پایتون، Ruby نیز به شدت روی سازندگی و رضایت توسعه دهنده تمرکز کرده است. اگرچه در حال حاضر یکی از زبان های پرطرفدار نیست ولی برای برنامه نویسانی که تازه شروع به یادگیری کرده اند عالی است.

3 ویژگی اصلی:

  • Ruby توانسته است با موفقیت بهترین ویژگی های زبان های برنامه نویسی را ترکیب کند؛ از قبیل: پویایی، شیء گرایی، تابعی، جمع کننده زباله و مختصرنویسی.

  • اگرچه Ruby خودش برای سایر زبان های برنامه نویسی قدرتمند رقیب خطرناکی نیست ولی فریم ورک توسعه وب آن به نام Ruby on Rails شاید بهترین رقیب و یکی از مؤثرترین فریم ورک های توسعه وب در سمت سرور باشد.

  • Ruby توسط تعدادی از بزرگترین پروژه های نرم افزار مانند Twitter, GitHub, Airbnb مورد استفاده قرار گرفته است و پشتیبانی بسیار مناسبی را به وسیله ی فریم ورک ها و ابزار مختلف انجام میدهد.

محبوبیت:

سایت TIOBE با یک روند مثبت چشمگیر در رتبه ی یازدهم محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در ژانویه 2020 قرار داده است:

ruby-tiobe

بر اساس تعداد پروژه های ایجاد شده در سایت گیت هاب، Octoverse زبان Ruby را رده ی دهم محبوب ترین در سال 2019 دیده است:

ruby-octav

نظرسنجی سایت StackOverflow در سال 2019 نیز بیانگر این است که Ruby در جای نهم محبوب ترین زبان های برنامه نویسی و دوازدهم محبوب ترین تکنولوژی ها می باشد:

ruby-stack

Ruby در سال های گذشته یک زبان پرطرفدار نبوده است ولی توانسته است جایگاه خود را حفظ کند. بر اساس Google trends:

ruby-trend

بازار کار:

در بازار کار آمریکا، بر اساس رتبه بندی سایت Indeed، زبان Ruby با 16 هزار جایگاه شغلی در ژانویه ی 2020 در رتبه هشتم پر تقاضا ترین زبان ها و با حقوق سالیانه 134 هزار دلار در رده ی اول بیشترین حقوق پرداختی در بین زبان های برنامه نویسی قرار دارد:

ruby-indeed

نظرسنجی StackOverflow نیز نشان میدهد که برنامه نویسان Ruby میتوانند حقوق بالایی را با تجربه ی نسبتاً کم به دست آورند:

ruby-salary

منابع: