سعید صالحی

بهترین زبان های برنامه نویسی 2020 برای یادگیری (رتبه هشتم ---> Swift)

در حال حاضر حدود 600 زبان برنامه نویسی وجود دارد. تقاضا و محبوبیت هر کدام از آنها هر ساله در حال نوسان است. همچنین زبان های برنامه نویسی جدید با ویژگی های جذابی عرضه میشوند.

در حال حاضر، کدام زبان برنامه نویسی را باید آموخت؟ یادگرفتن یک زبان جدید همیشه یک سرمایه گذاری برای زمان و قدرت ذهنی شماست. اگر در حال حاضر برنامه نویس هستید و به چند زبان آن مسلط هستید، میتوانید زبان های مدرن دیگری بیاموزید.

اما گر در حال شروع حرفه ی برنامه نویسی در سال میلادی 2020 یا آموختن اولین یا دومین زبان آن هستید، هوشمندانه است که به دنبال بهترین آنها بروید و در مسیر درستی قراربگیرید. در این مجموعه پست ها لیستی از برترین زبان های برنامه نویسی را بر اساس معیارهای زیر تهیه کرده ایم:

 • هم اکنون جزو زبان های اصلی و تثبیت شده در صنعت توسعه نرم افزار باشد.
 • برترین رتبه ها را در وبسایت های مشهور برنامه نویسی داشته باشد.
 • محبوبیت آن در حال افزایش یا پایدار باشد و یا کاهش چشمگیری نداشته باشد.
 • دارای مجموعه ی بزرگی از کتابخانه ها(libraries)، چارچوب ها(frameworks)، ابزارهای پشتیبانی(tooling support) باشد و جامعه ی بزرگی را شامل شود.
 • در بازار کار با حقوق بالایی پذیرفته شود.

همچین موارد دیگری از جمله زمینه ی تاریخی، ویژگی های اصلی و کاربردهای اساسی هر کدام را به اختصار شرح میدهیم.

8. Swift

swift

Swift یکی از زبان های برنامه نویسی مدرن در صنعت نرم افزار است. گروهی از مهندسین کمپانی اپل به رهبری Chris Lattner برای جایگزینی Cشیءگرا در پلتفرم های مک و iOS، زبان Swift را ایجاد کردند.

یک زبان برنامه نویسی چند الگویی، چند منظوره و کامپایل شده است که بهره وری بالایی را در توسعه ارائه میدهد. سوئیفت ابزار دستی کامپایلر LLVM (توسعه یافته توسط Chris Lattner) را همانند C/C++, Rust پشتیبانی میکند.

Swift قابلیت همکاری بالایی با Cشیء گرا در کد دارد و در حال حاضر خودش را به عنوان زبان برنامه نویسی اصلی توسعه ی اپلیکیشن های iOS معرفی کرده است. در جایگاه یک زبان برنامه نویسی کامپایل شده و قدرتمند، Swift به خوبی در حال افزایش محبوبیت خود در سایر حوزه ها نیز است.

3 ویژگی اصلی:

 • یکی از اصلی ترین ویژگی های Swift طراحی زبان آن است. با syntax ساده تر، مختصر و تمیز و خصوصیات ارگونومیک در توسعه، یک جایگزین کاربردی تر و بهتر از Cشیء گرا را در اکوسیستم اپل ارائه میدهد.

 • Swift همچنین ویژگی های یک زبان برنامه نویسی مدرن را در اختیار میگذارد: null safety. به علاوه یک syntax مناسب را برای جلوگیری از مشکل "هرم رستاخیز" (یک مشکل رایج در برنامه نویسی) مهیا کرده است.

 • به عنوان یک زبان کامپایل شده، Swift به سرعت درخشان ++C کار میکند. این یک دستاورد بزرگ است که شهرت آن را در برنامه نویسی سیستم و سایر حوزه ها به شدت افزایش میدهد.

محبوبیت:

شبیه به بقیه ی زبان های برنامه نویسی مدرن، Swift نیز در میان برنامه نویسان بسیار محبوب است و ششمین زبان برنامه نویسی است که توسعه دهندگان به آن علاقه مند هستند:

swift-love

Swift تنها بعد از گذشت 5 سال از انتشار اولین نسخه ی پایدارش، به رتبه ی دهم پرطرفدارترین زبان های برنامه نویسی در سایت معتبر TIOBE رسیده است:

swift-tiobe

سایت رتبه بندی معتبر دیگری به نام PYPL نیز، سوئیفت را در جایگاه نهم محبوب ترین زبان های برنامه نویسی قرار داده است:

swift-pypl

نظرسنجی StackOverflow نیز جایگاه پانزدهم محبوب ترین تکنولوژی ها و دوازدهم محبوب ترین زبان های برنامه نویسی را به آن اختصاص داده است:

swift-stack

Google trends نیز نشان میدهد که شهرت Swift اوج گرفته است:

swift-trend

بازار کار:

در بازار کار آمریکا، بر اساس رتبه بندی سایت Indeed، زبان Swift با 6 هزار جایگاه شغلی در ژانویه ی 2020 در رتبه نهم پر تقاضا ترین زبان ها و با حقوق سالیانه 125 هزار دلار در رده ی دوم بیشترین حقوق پرداختی در بین زبان های برنامه نویسی قرار دارد:

swift-indeed

نظرسنجی سایت StackOverflow نیز نشان میدهد که برنامه نویسان Swift میتوانند حقوق بالایی را با سال های نسبتاً کمتری تجربه در مقایسه با C شیء گرا به دست آورند:

swift-salary

کاربرد های اساسی:

 • توسعه ی اپلیکیشن های iOS

 • برنامه نویسی سیستم

 • توسعه ی سمت کلاینت (به وسیله ی WebAssembly)

 • یادگیری عمیق

 • IoT

منابع: