سعید صالحی

بهترین زبان های برنامه نویسی 2020 برای یادگیری (رتبه سوم ---> جاوا)

در حال حاضر حدود 600 زبان برنامه نویسی وجود دارد. تقاضا و محبوبیت هر کدام از آنها هر ساله در حال نوسان است. همچنین زبان های برنامه نویسی جدید با ویژگی های جذابی عرضه میشوند.

در حال حاضر، کدام زبان برنامه نویسی را باید آموخت؟ یادگرفتن یک زبان جدید همیشه یک سرمایه گذاری برای زمان و قدرت ذهنی شماست. اگر در حال حاضر برنامه نویس هستید و به چند زبان آن مسلط هستید، میتوانید زبان های مدرن دیگری بیاموزید.

اما گر در حال شروع حرفه ی برنامه نویسی در سال میلادی 2020 یا آموختن اولین یا دومین زبان آن هستید، هوشمندانه است که به دنبال بهترین آنها بروید و در مسیر درستی قراربگیرید. در این مجموعه پست ها لیستی از برترین زبان های برنامه نویسی را بر اساس معیارهای زیر تهیه کرده ایم:

 • هم اکنون جزو زبان های اصلی و تثبیت شده در صنعت توسعه نرم افزار باشد.
 • برترین رتبه ها را در وبسایت های مشهور برنامه نویسی داشته باشد.
 • محبوبیت آن در حال افزایش یا پایدار باشد و یا کاهش چشمگیری نداشته باشد.
 • دارای مجموعه ی بزرگی از کتابخانه ها(libraries)، چارچوب ها(frameworks)، ابزارهای پشتیبانی(tooling support) باشد و جامعه ی بزرگی را شامل شود.
 • در بازار کار با حقوق بالایی پذیرفته شود.

همچین موارد دیگری از جمله زمینه ی تاریخی، ویژگی های اصلی و کاربردهای اساسی هر کدام را به اختصار شرح میدهیم.

3. جاوا

java

جاوا یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی تا به امروز است. در دهه ی 90 اپلیکیشن های تجاری به طور عمده با استفاده از c++ توسعه می یافتند؛ که کاملاً پیچیده و وابسته به پلتفرم یا بستر نرم افزاری بود. James Gosling و تیمش در Sun موانع را برای توسعه ی نرم افزارهای تجاری با ارائه ای بسیار ساده تر و شیء گرا، به وسیله ی زبان برنامه نویسی تفسیر شده ای که از برنامه نویسی چند نخی نیز پشتیبانی میکند، برداشتند.

جاوا با انتشار ماشین مجازی خود (JVM) از بستر نرم افزاری مستقل شده است که باعث حذف سیستم عامل سطح پایین برای برنامه نویسان شد و اولین زبان برنامه نویسی شد که به شعار " یکبار بنویس و هرجایی اجرا کن" تحقق بخشید. همچنین JVM با ارائه ی فناوری جدید، باعث مدیریت چرخه ی زندگی شیء شد.

در سال های اخیر، جاوا بازارهای خودش را به زبان های سطح بالا، در حال اوج و مدرن که برنامه نویسان به آن ها علاقه ی بیشتری پیدا کرده اند، واگذار کرده است؛ مخصوصاً پایتون و جاوااسکریپت. JVM هم بخاطر اندازه ی بزرگش دردسرساز شده است. اوراکل اخیراً هزینه های سنگین صدور مجوز برای معرفی JDK را پرداخت کرده است که باعث محبوبیت بیشتر جاوا در آینده ای نزدیک میشود.

خوشبختانه جاوا بر روی کاستی های خود کار میکند و سعی میکند تا خودش را برای فضای ابری (Cloud) از طریق فناوری GraalVM مناسب سازد. به علاوه در OpenJDK، یک جایگزین رایگان برای JDK ی ایجاد شده توسط اوراکل وجود دارد.

جاوا همچنان یکی از زبان های مهم در شرکت های مختلف محسوب میشود.

3 ویژگی اصلی:

 • جاوا یک زبان برنامه نویسی قدرتمند، پر از ویژگی، چند الگویی و تفسیر شده با درجه سختی متوسط برای یادگیری و دارای بهره وری بالا برای برنامه نویسان ارائه میدهد.

 • جاوا کاملا سازگار با نسخه های قبلی خود است که این یک نیاز اساسی برای اپلیکیشن های تجاری است. این زبان هرگز یک تغییر عظیم را مانند پایتون یا اسکالا به وجود نیاورده. در نتیجه هنوز انتخاب اول برای سازمان ها میباشد.

 • JVM یک شاهکار برای مهندسی نرم افزار محسوب میشود و یکی از بهترین ماشین های مجازی در این صنعت است. با 25 سال نوآوری و صنعتگری، JVM بهترین عملکرد و ویژگی های جاوا را به نمایش میگذارد. همچنین چند Garbage Collection پیشرفته را برای جاوا تهیه میکند.

محبوبیت:

تنها بعد از پنج سال از زمان انتشارش، جاوا تبدیل به سومین زبان برنامه نویسی محبوب شد و در دو دهه ی بعدی همیشه جزو سه زبان برتر در این لیست بوده است. در اینجا این تاریخ طولانی مدت جاوا را از سایت معتبر TIOBE میبینیم:

java-tiobe

شهرت جاوا در چند سال گذشته کاهش یافته؛ اما همانطور که در زیر نشان میدهیم، بر اساس سایت TIOBE هنوز محبوب ترین زبان برنامه نویسی است:

java-down

java-best

بر اساس تعداد پروژه های ایجاد شده در گیت هاب در طول سال های 2014 تا 2018، جاوا در رتبه ی دوم قرار داشت اما در سال گذشته به جایگاه سوم سقوط کرد:

java-slip

سایت رتبه بندی زبان های برنامه نویسی دیگری به نام PYPL، جاوا را در جای دوم محبوب ترین ها قرار داده:

java-pypl

در نظرسنجی StackOverflow نیز جاوا در بین زبان های برنامه نویسی، پایین تر از جاوااسکریپت و پایتون جای گرفته است:

java-stack

بر طبق Google trends، جاوا در طول 5 سال گذشته و به طور مداوم در حال از دست دادن محبوبیت خود است:

java-trend

بازار کار:

در بازار کار آمریکا، بر اساس رتبه بندی سایت Indeed، جاوا با 69 هزار جایگاه شغلی در ژانویه ی 2020 در رتبه دوم پر تقاضا ترین زبان ها و با حوق سالیانه 104 هزار دلار در رده ی ششم بیشترین حقوق پرداختی در بین زبان های برنامه نویسی قرار دارد:

java-indeed

بر اساس نظرسنجی سایت StackOverflow، جاوا حقوق متوسطی را بعد از چند سال تجربه برای برنامه نویسان تأمین میکند:

java-modest

کاربرد های اساسی:

 • برنامه نویسی اپلیکیشن های شرکتی

 • برنامه نویسی اپلیکیشن های اندرویدی

 • دیتاهای بزرگ (Big Data)

 • برنامه نویسی وب

منابع: