سعید صالحی

بهترین زبان های برنامه نویسی 2020 برای یادگیری (رتبه دوم ---> جاوااسکریپت)

در حال حاضر حدود 600 زبان برنامه نویسی وجود دارد. تقاضا و محبوبیت هر کدام از آنها هر ساله در حال نوسان است. همچنین زبان های برنامه نویسی جدید با ویژگی های جذابی عرضه میشوند.

در حال حاضر، کدام زبان برنامه نویسی را باید آموخت؟ یادگرفتن یک زبان جدید همیشه یک سرمایه گذاری برای زمان و قدرت ذهنی شماست. اگر در حال حاضر برنامه نویس هستید و به چند زبان آن مسلط هستید، میتوانید زبان های مدرن دیگری بیاموزید.

اما گر در حال شروع حرفه ی برنامه نویسی در سال میلادی 2020 یا آموختن اولین یا دومین زبان آن هستید، هوشمندانه است که به دنبال بهترین آنها بروید و در مسیر درستی قراربگیرید. در این مجموعه پست ها لیستی از برترین زبان های برنامه نویسی را بر اساس معیارهای زیر تهیه کرده ایم:

 • هم اکنون جزو زبان های اصلی و تثبیت شده در صنعت توسعه نرم افزار باشد.
 • برترین رتبه ها را در وبسایت های مشهور برنامه نویسی داشته باشد.
 • محبوبیت آن در حال افزایش یا پایدار باشد و یا کاهش چشمگیری نداشته باشد.
 • دارای مجموعه ی بزرگی از کتابخانه ها(libraries)، چارچوب ها(frameworks)، ابزارهای پشتیبانی(tooling support) باشد و جامعه ی بزرگی را شامل شود.
 • در بازار کار با حقوق بالایی پذیرفته شود.

همچین موارد دیگری از جمله زمینه ی تاریخی، ویژگی های اصلی و کاربردهای اساسی هر کدام را به اختصار شرح میدهیم.

2. جاوااسکریپت

js

داستان از جایی شروع میشود که شرکت Netscape به Brendan Eich مأموریت داد تا یک زبان برنامه نویسی جدید برای مرورگر خود توسعه دهد. و Brendan Eich هم نمونه اولیه را تنها در عرض 10 روز آماده کرد. اغلب برنامه نویسان نرم افزار در روزهای نخستین جاوااسکریپت را به خاطر طراحی زبان ضعیف (poor) و عدم وجود ویژگی خاصی به سخره میگرفتند.

در طول سال ها، جاوا اسکریپت به یک زبان همه فن حریف، سطح بالا و پویا تکامل پیدا کرده است. اولین نشانه ی اوج گیری آن در سال 2009 پدیدار شد؛ زمانی که Ryan Dahl توانست Node.js را به عنوان یک پلتفرم موازی منتشر کند و قابلیت اجرای جاوااسکریپت در سمت سرور را فعال کند.

موفیت عظیم دیگر زمانی بود که کمپانی گوگل یک فریم ورک مخصوص برنامه نویسی وب به نام AngularJS را در سال 2010 عرضه کرد.

امروزه جاوا اسکریپت یکی از زبان های برنامه نویسی است که به طور گسترده در جهان مورد استفاده قرارگیرد. و تقریبا همه جا از قبیل: مرورگرها، سرورها، موبایل ها، فضای ابری، کانتینر ها و میکرو کنترلر ها حضور دارد.

3 ویژگی اصلی:

 • جاوا اسکریپت یک ابر قدرت بدون انکار در برنامه نویسی مرورگر است؛ و همچنین میتوان به جرأت گفت با حضور فریم ورک هایی از قبیل React, Vue.js, Angular که بر پایه ی جاوا اسکریپت هستند، بر برنامه نویسی وب سلطه دارد.

 • با تشکر از Node.js، جاوا اسکریپت برنامه نویسی رویداد محور را ارائه میدهد که بسیار مناسب برای کنترل عملیات سنگین ورودی/خروجی است. این روزها، جاوا اسکریپت و Node.js روی اکثر پلتفرم ها اجرا میشوند از جمله سرورها و دستگاه های موبایل.

 • این زبان در چند سال اخیر دچار مدرن سازی و تعمیرات اساسی شده؛ مخصوصاً در سال 2015، 2016 و بعد از آن. با انتشار استانداردهای جدید نظیر ES5, ES6 ویژگی های جدید بسیاری اضافه شده است و جاواسکریپت جدید بسیار متفاوت از نسخه ی دهه ی قبل آن شده.

محبوبیت:

جاوااسکریپت به دلیل کاربرد گسترده در همه ی پلتفرم ها و مقبولیت بالایی که دارد، یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی است.

سایت Octoverse بر اساس تعداد پروژهایی که در گیت هاب ایجاد شده است، در طی سال های پیایی این زبان را در رتبه اول زبان های برنامه نویسی قرار داده است:

js-octav

همچین در نتیجه ی نظرسنجی سایت StackOverflow، جاوا اسکریپت در رده ی اول تکنولوژی ها و زبان های برنامه نویسی محبوب قرار دارد:

js-stack

سایت معتبر دیگری به نام PYPL، آن را در جایگاه سوم زبان های محبوب قرار داده:

js-pypl

سایت مشهور TIOBE هم جاوا اسکریپت را در جای هفتم لیست محبوب ترین ها دیده است:

js-tiobe

بر اساس نظرات برنامه نویسان در نظرسنجی سایت StackOverflow، جاوا اسکریپت رتبه ی یازدهم دوست داشتنی ترین زبان های برنامه نویسی را در اختیار دارد:

js-love

آنطور که Google Trends نشان میدهد، جاوا اسکریپت جایگاه نسبتاً ثابتی را در ترند شدن داشته است:

js-trend

بازار کار:

در بازار کار آمریکا، بر اساس رتبه بندی سایت Indeed، جاوا اسکریپت با 57 هزار جایگاه شغلی در ژانویه ی 2020 در رتبه سوم پر تقاضا ترین زبان ها و با حوق سالیانه 114 هزار دلار در رده ی چهارم بیشترین حقوق پرداختی در بین زبان های برنامه نویسی قرار دارد:

js-ind

در ادامه StackOverflow نشان میدهد که برنامه نویسان جاوااسکریپت حقوق متعادلی با تجربه ی نسبتاً کم در بازار کار به دست می آورند:

js-mode

کاربرد های اساسی:

 • برنامه نویسی وب

 • برنامه نویسی سمت سرور (Backend)

 • برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل

 • محاسبات بدون سرور (Serverless Computing)

 • برنامه نویسی بازی روی مرورگر

منابع: