سعید صالحی

بهترین زبان های برنامه نویسی 2020 برای یادگیری (رتبه هفتم ---> PHP)

در حال حاضر حدود 600 زبان برنامه نویسی وجود دارد. تقاضا و محبوبیت هر کدام از آنها هر ساله در حال نوسان است. همچنین زبان های برنامه نویسی جدید با ویژگی های جذابی عرضه میشوند.

در حال حاضر، کدام زبان برنامه نویسی را باید آموخت؟ یادگرفتن یک زبان جدید همیشه یک سرمایه گذاری برای زمان و قدرت ذهنی شماست. اگر در حال حاضر برنامه نویس هستید و به چند زبان آن مسلط هستید، میتوانید زبان های مدرن دیگری بیاموزید.

اما گر در حال شروع حرفه ی برنامه نویسی در سال میلادی 2020 یا آموختن اولین یا دومین زبان آن هستید، هوشمندانه است که به دنبال بهترین آنها بروید و در مسیر درستی قراربگیرید. در این مجموعه پست ها لیستی از برترین زبان های برنامه نویسی را بر اساس معیارهای زیر تهیه کرده ایم:

 • هم اکنون جزو زبان های اصلی و تثبیت شده در صنعت توسعه نرم افزار باشد.
 • برترین رتبه ها را در وبسایت های مشهور برنامه نویسی داشته باشد.
 • محبوبیت آن در حال افزایش یا پایدار باشد و یا کاهش چشمگیری نداشته باشد.
 • دارای مجموعه ی بزرگی از کتابخانه ها(libraries)، چارچوب ها(frameworks)، ابزارهای پشتیبانی(tooling support) باشد و جامعه ی بزرگی را شامل شود.
 • در بازار کار با حقوق بالایی پذیرفته شود.

همچین موارد دیگری از جمله زمینه ی تاریخی، ویژگی های اصلی و کاربردهای اساسی هر کدام را به اختصار شرح میدهیم.

7. PHP

php

همانند پایتون، PHP نیز یک زبان برنامه نویسی است که توسط یک برنامه نویس به عنوان پروژه جانبی در دهه 90 میلادی توسعه یافته است. مهندس نرم افزار، Rasmus Lerdorf، در ابتدا PHP را برای ایجاد اپلیکیشن های پویای وب در C نوشت. اما بعداً ویژگی ها و توابعی به آن افزوده شد که باعث شد به یک زبان برنامه نویسی همه جانبه تکامل پیدا کند.

اکنون PHP یک زبان برنامه نویسی چند منظوره و پویا است که به طور عمده برای توسعه سمت سرور اپلیکیشن های وب استفاده میشود.

با اوج گیری جاوااسکریپت برای توسعه ی اپلیکیشن های وب در سمت کلاینت، PHP در حال از دست دادن محبوبیت و جایگاهش است و دوران خوشی را سپری نمیکند. بر خلاف عقیده جامعه، PHP به زودی از بین نمیرود ولی شهرتش به تدریج در حال کاهش است.

3 ویژگی اصلی:

 • PHP یکی از پرکاربرد ترین زبان های برنامه نویسی سمت سرور برای توسعه ی وب است. در نتیجه از آن به شکل وسیعی استفاده میشود؛ برای توسعه اپلیکیشن های وب در زمانی سریع. برجسته ترین شبکه اجتماعی یعنی فیسبوک در PHP نوشته شد.

 • از زمانی که از این زبان برای توسعه ی اپلیکیشن های وب استفاده میشود و در 35 سال گذشته، در بازار تعداد زیادی از فریم ورک های موفق و پایدار PHP وجود دارند.

 • بسیاری از کمپانی های بزرگ از قبیل فیسبوک و وردپرس از PHP استفاده میکنند؛ که این موضوع ابزارهای پشتیبانی عالی آن را نشان میدهد.

محبوبیت:

سایت رتبه بندی زبان های برنامه نویسی، TIOBE، این زبان را در رده ی هشتم محبوب ترین ها در ژانویه ی 2020 قرار داده است. همچنین رتبه بندی طولانی مدت نشان میدهد PHP از دوران اوج خود فاصله گرفته و در حال از دست دادن محبوبیتش است:

php-tiobe

بر اساس تعداد پروژه های ایجاد شده در سایت گیت هاب، Octoverse، زبان PHP را در جایگاه چهارم قرار داده است:

php-octav

همچنین، نظر سنجی سایت StackOverflow نشان میدهد که PHP در سال 2019 در جای هشتم محبوب ترین تکنولوژی ها و پنجم محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است:

php-stack

اگرچه PHP هنوز یکی از پراستفاده ترین زبان های برنامه نویسی است، ولی ترندینگ و شهرت آن به آرامی در حال سقوط است. بنابر نتایج گوگل ترندز:

php-trend

بازار کار:

در بازار کار آمریکا، بر اساس رتبه بندی سایت Indeed، زبان PHP با 18 هزار جایگاه شغلی در ژانویه ی 2020 در رتبه هفتم پر تقاضا ترین زبان ها و با حقوق سالیانه 90 هزار دلار در رده ی دهم بیشترین حقوق پرداختی در بین زبان های برنامه نویسی قرار دارد:

php-indeed

نظر سنجی سایت StackOverflow نشان میدهد که برنامه نویسان PHP کمترین حقوق را نسبت به بقیه ی زبان های برنامه نویسی در سال 2019 دریافت میکنند:

php-salary

کاربرد های اساسی:

 • توسعه ی سمت سرور اپلیکیشن های وب

 • توسعه ی سیستم های CMS

 • توسعه ی اپلیکیشن های وب مستقل

منابع: