سعید صالحی

بهترین زبان های برنامه نویسی 2020 برای یادگیری (رتبه اول ---> پایتون)

در حال حاضر حدود 600 زبان برنامه نویسی وجود دارد. تقاضا و محبوبیت هر کدام از آنها هر ساله در حال نوسان است. همچنین زبان های برنامه نویسی جدید با ویژگی های جذابی عرضه میشوند.

در حال حاضر، کدام زبان برنامه نویسی را باید آموخت؟ یادگرفتن یک زبان جدید همیشه یک سرمایه گذاری برای زمان و قدرت ذهنی شماست. اگر در حال حاضر برنامه نویس هستید و به چند زبان آن مسلط هستید، میتوانید زبان های مدرن دیگری بیاموزید.

اما گر در حال شروع حرفه ی برنامه نویسی در سال میلادی 2020 یا آموختن اولین یا دومین زبان آن هستید، هوشمندانه است که به دنبال بهترین آنها بروید و در مسیر درستی قراربگیرید. در این مجموعه پست ها لیستی از برترین زبان های برنامه نویسی را بر اساس معیارهای زیر تهیه کرده ایم:

 • هم اکنون جزو زبان های اصلی و تثبیت شده در صنعت توسعه نرم افزار باشد.
 • برترین رتبه ها را در وبسایت های مشهور برنامه نویسی داشته باشد.
 • محبوبیت آن در حال افزایش یا پایدار باشد و یا کاهش چشمگیری نداشته باشد.
 • دارای مجموعه ی بزرگی از کتابخانه ها(libraries)، چارچوب ها(frameworks)، ابزارهای پشتیبانی(tooling support) باشد و جامعه ی بزرگی را شامل شود.
 • در بازار کار با حقوق بالایی پذیرفته شود.

همچین موارد دیگری از جمله زمینه ی تاریخی، ویژگی های اصلی و کاربردهای اساسی هر کدام را به اختصار شرح میدهیم.

1. پایتون

python

زمانی که Guido van Rossum پایتون را در سال 1990 به عنوان یک پروژه ی جانبی توسعه داد، هیچکس فکر نمیکرد که آن روزی محبوب تریت زبان برنامه نویسی شود. با در نظر گرفتن رسمی ترین رتبه بندی ها، ما پایتون را در رتبه اول زبان های برنامه نویسی قرار میدهیم.

این زبان مانند C/C++ و Java به سرعت به محبوبیت نرسید. همچنین زبان خیلی پیچیده و بدقلقی نیست. اما از همان آغاز، پایتون روی تجربه برنامه نویس تمرکز کرده است و سعی کرده است که موانع برنامه نویسی را کاهش دهد تا بچه های مدرسه ای هم بتوانند کد تولید کنند.

در سال 2008، با معرفی پایتون 3، این زبان دچار تغییرات و تعمرات اساسی شد و به شدت عملکردش بهبود یافت.

امروزه، پایتون همه جا حضور دارد و در هر قسمت از توسعه ی نرم افزار کاربردی است؛ بدون هیچ نشانه ای از رکود.

3 ویژگی اصلی:

 • قدرت پایتون در طراحی منحصر به فرد آن است. بسیار مولد، ظریف، ساده و توانمند است. میتوان گفت این زبان دارای استاندارد طلایی به استناد تجربه ی برنامه نویسان است و به شدت تحت تأثیر زبان های مدرنی مانند Go و Julia است.
 • پایتون یک پارچگی قابل توحهی با C/C++ دارد که این موضوع میتواند در اجرای عملیات سنگین CPU مؤثر باشد. همچنین با کتابخانه های متنوعی مانند NumPy، Pandas، SciPy، Scikit-Learn ابزار قدرتمندی برای انجام عملیات ریاضیاتی، آماری و هر چیزی مربوط به علوم محسباتی در اختیار ما قرار میگیرد. در نتیجه پایتون بر Machine Learning/Deep Learning/Data Science و سایر مباحث اینچنین سلطه دارد.
 • پایتون دارای یک جامعه ی حمایت کننده و بسیار فعال است. همیشه میتوانید کتابخانه ها و فریم ورک های مناسب را پیدا کنید و فرقی هم نمیکند که شما در حال کا ر بر روی یک پروژه ی نرم افزاری، علوم داده یا هوش مصنوعی هستید.

مجبوبیت:

در چند سال اخیر، پایتون رشد زیاد و بدون توقفی در تقاضا داشته است. سایت رتبه بندی زبان های برنامه نویسی به نام PYPL پایتون را در رتبه اول مشهورترین زبان های برنامه نویسی قرار داده:

py-rank

همچنین پایتون از Java پیشی گرفته و در رتبه دوم بیشترین پروژه های ایجاد شده در GitHub قرار گرفته است.

py-repo

همچنین، StackOverflow در نظرسنجی خود از برنامه نویسان، پایتون را دره دوم محبوب ترین زبان های برنامه نویسی قرارداده است( چهارمین تکنولوژی محبوب) :

py-stack

در سایت رتبه بندی دیگری به نام TIOBE پایتون در رده سوم قرار دارد.

py-tiobe

جایگاه پایتون بر طبق GitHub Octoverse با رشد 50% مواجه بوده و روند صعودی داشته است.

py-octav

در نظر سنجی StackOverflow برای دوست داشتنی ترین زبان های برنامه نویسی، پایتون در جای دوم است:

py-love

بیشتر زبان های برنامه نویسی قدیمی و اصلی روند ثابت یا رو به کاهشی در مقبولیت خود دارند. اما پایتون در اینجا یک استثناء است و به طور واضحی در پنج سال گذشته رشد چشمگیری داشته؛ بر مبنای Google trends

py-google

بازار کار:

بنا بر Indeed ، پایتون در بین زبان های برنامه نویسی بیشترین خواستار را در ایالات متحده امریکا با بیش از 74 هزار جایگاه شغلی ثبت شده در ژانویه 2020 دارد. همچنین رتبه سوم را با حقوق سالیانه 120 هزار دلار دارا است.

py-salary

به علاوه، نظرسنجی StackOverflow نشان میدهد که برنامه نویسان پایتون با تجربه ی کمتر نسبت به برنامه نویسان زبان های دیگر، درآمد بیشتری به دست می آورند:

py-more

کاربرد های اساسی:

 • علوم داده(Data Science)
 • تجزیه و تحلیل داده ها (Data Analytics)
 • هوش مصنوعی(Artificial Intelligence)، یادگیری عمیق (Deep Learning)
 • برنامه یا نرم افزار سازمانی (Enterprise Application)
منابع: